Blog posts

Daj się poznać! Kilka zdań o projekcie konkursowym

Daj się poznać! Kilka zdań o projekcie konkursowym

community, Daj Się Poznać 2017, hello world

Cześć!

Właśnie dzisiaj rozpoczyna się konkurs „Daj się poznać”. Doskonała okazja, żeby odświeżyć bloga, a właściwie z nim wystartować. Kilka miesięcy temu założyłem bloga zainspirowany prelekcją Macieja Aniserowicza. Tematyka bloga pokrywa się z moją pracą, a w pracy ciągnący się długo projekt. Chyba dlatego też zabrakło mi motywacji do pisania postów. Robić coś takiego co robię 8h w biurze? Zalatuje trochę nudą!

Niedługo po tym wyjechałem na dwa miesiące do Hiszpanii. Złapałem tam dużo energii do pracy oraz chęci, żeby robić coś poza nią. Po powrocie dostałem do realizacji dwa nowe projekty. Było mi to bardzo potrzebne. Ostatnie kilka miesięcy to często głupie klepanie kodu. Trzeba było dużo samozaparcia i wymyślania pseudo-wyzwań, żeby przy okazji uczyć się czegoś nowego.

Za jakiś czas z bloga devstyle.pl dowiedziałem się o drugiej edycji konkursu „Daj się poznać”. Chwila myślenia nad tematem projektu i mam: aplikacja webowa do ukrywania informacji na zdjęciach (steganografia). Jest to coś, czym zajmowałem się kilka lat temu na studiach a teraz chciałbym do tego wrócić. Projekt ma się składać z biblioteki do umieszczania informacji w zdjęciach oraz aplikacji webowej.

Jeśli chodzi o technologie to zdecydowałem się na .NetCore. Będzie to dla mnie coś nowego gdyż na co dzień pracuje w .NET 4.6. Na razie żadnych frameworków js’owych nie przewiduje, ponieważ nie to jest celem projektu. Będzie za to sporo o algorytmach, operacjach na zdjęciach, bitmapach i kompresji JPEG.

Myślę, że w ciągu kilku dni na githubie pojawi się pierwszy commit, a wraz z nim kolejny, tym razem już techniczny post.

About the author

Senior specialist, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

4 Comments

 1. Mariusz
  6 marca 2017 at 11:27
  Reply

  Tak z ciekawosci, jakiej metody planujesz uzyc do ukrywania danych? Jakies „wlasne” pomysly, czy cos juz stosowanego?

  • Paweł Skaruz
   6 marca 2017 at 12:46

   Na pewno będę chciał użyć już ogólnie znanych metod takich jak ukrywanie danych w ostatnich bitach RGB pliku graficznego, czy z użyciem dyskretnej transformaty kosinusowej (DCT). Te algorytmy pojawią się na początku bo są najprostsze. Jednak głównym celem będzie własny algorytm w oparciu o Wet Paper Codes. Dużo zależy od tego ile czasu będę miał na same algorytmy, bo nie wiem jeszcze co z obsługą plików graficznych w .Net Core, chyba będę musiał zdecydować się na jakąś zewnętrzną bibliotekę.

 2. Lucja
  6 marca 2017 at 13:11
  Reply

  Powodzenia! Liczę także na posty lekko odbiegajace od projektu, np.może coś o Hiszpanii i pracy zdalnej? Trzymam kciuki! ✊?

  • Paweł Skaruz
   6 marca 2017 at 14:12

   Dzięki! Będą na pewno posty o Hiszpanii i pracy zdalnej 🙂 na początku chce skupić się na projekcie, żeby zdążyć go wykonać w terminowym czasie konkursu. Za dwa-trzy tygodnie będą posty nieprojektowe.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *