Blog posts

Alternatywa dla Visual Studio? Rider od JetBrains

Alternatywa dla Visual Studio? Rider od JetBrains

Daj Się Poznać 2017, dotnetcore, jetbrains, os x

Kiedy programujemy w C#, w większości przypadków jesteśmy skazani na Visual Studio. Czy słyszał ktoś kiedy o alternatywie? Jakiś czas temu, całkiem przypadkiem, natrafiłem na Rider – nowe IDE dla .NET od JetBrains. Jest on wciąż w trakcie powstawania, jednak stwierdziłem, że warto sprawdzić czy jest na co czekać. Testowany przeze mnie build to:  EAP build 20. Narzędzie jest multiplatformowe, więc testowałem na Windowsie i macOS.

Firmę JetBrains programiści .NET mogą kojarzyć z rozszerzenia do Visual Studio – Resharper. Jedni uważają, że jest świetne, bo pomaga programiście pisać szybciej kod i utrzymać w nim porządek. Inni nie przepadają za nim, w sumie nie wiem dlaczego. Być może dlatego, że szczególnie młodzi programiści mogą ślepo ufać Resharperowi i korzystać ze wszystkich jego podpowiedzi. Może to spowodować, że taki kod będzie mniej czytelny. Moim zdaniem Resharper jest świetnym narzędziem, ale trzeba wiedzieć kiedy i jak z niego korzystać.

Programiści Java mogą kojarzyć JetBrains z IntelliJ – IDE do Javy właśnie. Nigdy z niego nie korzystałem, ale słyszę że wśród kolegów z pracy zbiera dobre recenzje.

Dochodzimy tutaj do Rider’a, który jest połączeniem IntelliJ i Resharpera. Jak on się prezentuje? Sprawdźmy! 🙂

Instalacja

Ze strony JetBrains należy pobrać odpowiednią dla naszego systemu paczkę. Paczka ma około 300mb. Czas instalacji to kilka minut. Każdy kto instalował Visual Studio, wie że ten proces może potrwać kilkadziesiąt minut, więc tutaj duży plus dla Rider’a.

Po instalacji kreator przeprowadzi nas przez wstępną konfigurację, wybór kolorystyki, klawiszologii. Możemy również zainstalować opcjonalne rozszerzenia. Po tym możemy przystąpić do pracy. Do wyboru mamy otwarcie gotowego projektu lub stworzenie nowego.

Nowy projekt

Do wyboru mamy kilka szablonów dla .NET, Xamarin i .NET Core:

Do testów zdecydowałem się na MVC ASP.NEt Core Web App. Otrzymujemy gotowy szablon do pracy. Edytor prezentuje się następująco:

Edytor Rider

Zarówno na macOS i Windows buildowanie oraz uruchomienie aplikacji przebiegło bez żadnych problemów. Pozytywnie zaskoczyło mnie buildowanie na Windows dużej solucji z aplikacją w .NET. Wszystko działa jak należy. Jedyny problem jaki napotkałem to brak możliwości debugowania aplikacji w .NET Core. Nie jest to winą Rider’a, a postanowień licencyjnych. Wykorzystanie pakietu umożliwiającego debugowanie aplikacji .NET Core możliwe jest tylko w Visual Studio, Visual Studio Code i Xamarin Studio.

Pomyślałem, że jednak najlepiej będzie jak przetestuję Rider’a w praktyce. Uruchomiłem więc projekt StegoCore i przystąpiłem do pracy. Poniżej moje uwagi podzielone na plusy i minusy.

Plusy

 • Wspiera większość projektów .NET, .NET Core i opartych na Mono
 • Multiplatformowy – działa na Windows, macOS i Linux
 • Działa bardzo płynnie, nie zauważyłem żadnych przycięć itp; zdarzają się czasami jakieś błędy, ale nie powodują wyłączania aplikacji
 • Wbudowany Resharper – refaktoryzacja kodu, analiza kodu
 • W pełni sprawny menadżer pakietów NuGet

  Rider NuGet
 • Unit test runner – pozwala uruchamiać i debugować testy NUnit i xUnit.net

  Rider Unit Test Runner
 • Wbudowane wsparcie dla systemów kontroli wersji: Git, Subversion, Mercurial, Perforce i TFS
 • Możliwość połączenia się do bazy danych (testowałem na MS SQL)
 • Dekompilator
  Rider decompilator

  Przy użyciu Go to Declaration na dowolnym elemencie biblioteki zostaniemy przeniesieni do jej kodu źródłowego. W sytuacji gdy jest on niedostępny dekompilator Rider’a przygotowuje dla nas kod C# biblioteki.

 • Rozszerzalność przez pluginy

Minusy

 • Pojawiające się błędy; przy czym trzeba mieć na uwadze że jest to wciąć wersja early build
 • Podczas otwarcia istniejącego projektu ASP.NET MVC nie zostały wczytane pliki widoków *.cshtml
 • Brak Package Manager Console
 • Brak możliwoście debugowania aplikacji w .NET Core

Podsumowanie

Pierwszy kontakt z Rider wyszedł pozytywnie. Praca w tym IDE jest przyjemna i szybka, a o to przecież chodzi. Projekt rozwija się bardzo dobrze i trzeba się cieszyć, że w końcu rośnie konkurencja dla Visual Studio. Być może zmotywuje to Microsoft do lepszej pracy nad swoim produktem. Mocno na to liczę, bo myślę że wielu z programistów wolałoby mieć jakąś alternatywę przy wyborze IDE.

Zachęcam również Was do spojrzenia na Rider’a. Aktualna wersja umożliwia darmowe przetestowanie i zapoznanie się z IDE.

About the author

Consultant, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

7 Comments

 1. rz
  24 kwietnia 2017 at 08:58
  Reply

  Niektórzy nie przepadają za R# ponieważ jest to narzędzie mocno obciążające dysk 😉

  • Paweł Skaruz
   24 kwietnia 2017 at 09:30

   Racja, z tym się zgodzę. Przy małych projektach pewnie tego nie widać, ale przy większych jest znaczny spadek wydajności.

  • programmer-girl
   24 kwietnia 2017 at 11:00

   Dokładnie. I tak jak autor wspominał – niektórzy na ślepo ufają R#, nie zagłębiając się w jego reguły – a ich edycja czasami się przydaje;)

 2. rz
  24 kwietnia 2017 at 09:03
  Reply

  UPDATE: Rider EAP build 18 re-introduced CoreCLR debugging on Windows. Implementations for Linux and macOS will make their return later, stay tuned.

  Tak więc jest debugowanie .NET Core 😉

  • Paweł Skaruz
   24 kwietnia 2017 at 09:34

   Dzięki za zwrócenie uwagi! 🙂 Faktycznie jest, ale tylko na Windows. Akurat tę część testowałem na macOS. Pozostaje więc czekać na wsparcie dla pozostałych systemów.

 3. KevinCah
  6 września 2018 at 19:48
  Reply

  Sexual relationship is really a pleasurable give and take relationship with one?s partner. If anything goes completely wrong in this give and take process, it is enough to derail their bond. But any thing could happen and that is unpredictable. Moreover, able to keep a wholesome sexual relationship means keeping oneself physically healthy. So any kind of sexual disfunction ought to be addressed with utmost care. One such health hazard is impotence problems commonly seen in men. Unable to keep a proper and prolonged penile erection results in male impotence. This is infact a life threatening problem for maintaining a wholesome sexual relationship. So when there arises a real problem it?s a good idea to treat it in lieu of sitting quiet.

  The choice relating to the various available treatment options involve treatment which has a proper medicine. Response to an oral agent for example Levitra can be very effective on this context. Studies show that male impotence is especially due to insufficient flow of blood for the penis? veins and not enough stimulation as well. Practising oral therapy of Levitra enhances the rate of blood circulation that gradually stimulates the penis producing a hard erection, adequate with an intercourse.

  Levitra is certainly one such drug which can be seen to be effective. Clinically many experts have proved it even conditions patients that are suffering from various medical problems like blood pressure, high cholesterol levels or diabetes. A lot of men, who took Levitra for the first time, responded positively for gaining high success rate. Besides, it is often also found it can be also taken with medicines accustomed to treat other health concerns.

  https://www.cialispascherfr24.com/cialis-libido/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *