Blog posts

StegoCore – 10 tydzień. Koniec konkursu DSP i duże podsumowanie!

StegoCore – 10 tydzień. Koniec konkursu DSP i duże podsumowanie!

Daj Się Poznać 2017, dotnetcore, imagesharp, steganography

Minęło właśnie 10 tygodni prac nad projektem StegoCore w konkursie Daj Się Poznać. Jest to wiec ostatni tydzień i tym samym koniec konkursu. Ale zanim podsumuje cały projekt, czas na to co udało mi się zrobić w ostatnim tygodniu.

Co słychać?

  • Zaimplementowałem metodę odczytu ukrytej informacji w algorytmie Zhao&Koch
  • Napisałem testy sprawdzające możliwość odczytu ukrytej informacji – niestety wyniki nie są zadawalające; jest wiele przekłamań w odczytywanych bitach, co powoduje brak możliwości poprawnego odczytu danych. Wydaje mi się, że nie popełniłem żadnych błędów podczas implementacji, więc ciężko mi wywnioskować gdzie szukać błędu. Będę musiał dokładnie przeanalizować algorytm ukrywania i odczytu.
  • Zaktualizowałem aplikację webową dostępną pod adresem: http://pawelskaruz.pl:8080/

Co dalej?

  • Muszę przede wszystkich przetestować/przedebugować algorytm Zhao&Koch, aby dowiedzieć się dlaczego otrzymuje przekłamane bity podczas odczytywania.
  • Chciałbym poprawić aplikację webową StegoCoreWeb, wyłapać wyjątki z biblioteki StegoCore i przekazać odpowiednie komunikaty użytkownikowi

Podsumowanie konkursu

Przede wszystkim jestem zadowolony, że przez 10 tygodni udało mi się rozwijać projekt. Niestety wszystkie cele nie zostały osiągnięte. Na koniec konkursu chciałem zaimplementować 3 algorytmy i umieścić bibliotekę w menadżerze NuGet. Tak, jak wspominałem wcześniej, koniec konkursu nie oznacza końca prac nad projektem.

Gdy tylko uporam się z algorytmem Zhao&Koch, umieszczę bibliotekę StegoCore w NuGet. Dalej oczywiście będę rozwijał samą bibliotekę, jak i aplikację webową. Myślę tutaj o zaimplementowaniu własnego algorytmu ukrywania danych opartego na Wet Paper Codes.

Nie jestem za bardzo zadowolony z tylko 27 commitów, ale muszę wziąć pod uwagę fakt, iż mam tendencję to wrzucania wielu rzeczy na raz. Jest to jedna z kilku rzeczy, które muszę poprawić w swojej pracy. Commity nie powinny zawierać, aż tylu zmian w projekcie, a dotyczyć tylko jednej konkretnej zaimplementowanej/poprawionej rzeczy. Dzięki konkursowi nauczyłem się (a przynajmniej jestem świadomy, że muszę nad tym pracować 🙂 ) również innej, bardzo ważnej rzeczy – systematyczności. O wiele lepiej jest codziennie pracować nad projektem niż usiąść po kilku dniach przerwy i siedzieć wiele godzin przed komputerem.

Podczas prac nad StegoCore dosyć dobrze zapoznałem się z .NET Core. Jest to mój pierwszy projekt z użyciem tego frameworka, ale myślę że jak na pierwszy raz nie było tak źle. Do przeprowadzania operacji na zdjęciach użyłem biblioteki ImageSharp. Pomimo tego, że jest ona wciąż w fazie alpha, korzystało się z niej wygodnie i bez większych problemów.

W ramach Daj Się Poznać pisałem cotygodniowe podsumowania projektu, ale również inne posty związane z tematyką IT. TOP 5 najczęściej odwiedzanych to:

  1. Bezpieczna aplikacja ASP.NET Core (cz. I) – atak CSRF
  2. Kompresja JPEG oraz jej wykorzystanie w steganografii
  3. Alternatywa dla Visual Studio? Rider od JetBrains
  4. StegoCore – 3 tydzień, edycja zdjęć w .NET Core
  5. Klucz U2F jako metoda logowania do OS X

Reszta znajduje się pod adresem konkursowym. Serdecznie zachęcam do odwiedzania i czytania 🙂

Sukces!

Udało mi się wytrwać do samego końca konkursu Daj Się Poznać 2017! Yeah!! Sprostałem z wymogami i napisałem 20 postów konkursowych 🙂

Projekt będę dalej rozwijał, więc bardzo zachęcam do śledzenia bloga oraz dotnetomaniaka, na którego wrzucam swoje posty.

Na koniec chciałbym podziękować kilku osobom, które wspierały mnie podczas konkursu. Miewałem momenty zwątpienia i zniechęcenia, ale dzięki Wam nie poddałem się! Nie będę wymieniał z imienia i nazwiska, ale myślę, że te osoby będą wiedzieć, że chodzi o nie. Dzięki! 🙂

About the author

Senior specialist, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *