Blog posts

Pierwsze spojrzenie na IntelliCode, czyli IntelliSense z AI

Pierwsze spojrzenie na IntelliCode, czyli IntelliSense z AI

Visual Studio

Jakiś czas temu podczas konferencji Build 2018 został ogłoszony IntelliCode, czyli rozszerzenie do Visual Studio IntelliSense, które ma wykorzystywać sztuczną inteligencję (ang. AI). Aktualnie IntelliCode dostępny jest w wersji Preview. Postanowiłem więc spróbować i przez kilka dni testować to rozszerzenie. W tym wpisie będziesz mógł przeczytać moje spostrzeżenia i zobaczyć kilka przykładów gdy IntelliCode przyśpiesza pracę programisty.

Czym jest IntelliCode?

Na początku jednak kilka informacji o tym czym tak właściwie jest IntelliCode i w czym może pomóc programistom.

IntelliCode jest rozszerzeniem do Visual Studio, które zwiększa możliwości wbudowanego IntelliSense. Rozszerzenie to ma wykorzystywać AI do analizy kodu i pomocy programistom poprzez:

  • Generowanie podpowiedzi IntelliSense na podstawie kontekstu
  • Informowanie programistów, aby przestrzegali wzorców i stylów swojego zespołu
  • Znajdowanie trudnych do wychwycenia bugów
  • Zwracanie uwagi na obszary kodu, które naprawdę mają znaczenie podczas code review

Intellicode możesz pobrać z tego miejsca.

Poniżej linkuje video prezentujące możliwości IntelliCode.

Jak jest na prawdę?

Zacznijmy od generowania „inteligentnych” podpowiedzi. Działa to rzeczywiście tak jak zostało zaprezentowane w powyższym video. Podpowiedzi wywnioskowane z kontekstu, na którym pracujemy wędrują na samą górę listy oznaczone gwiazdką.

Intellicode
Zastosowanie Intellicode

W większości przypadków wygenerowane podpowiedzi są trafne, więc zdecydowanie potrafią przyśpieszyć i ułatwić pracę programistom.

Zastosowanie Intellicode
Zastosowanie Intellicode

Niestety podpowiedzi dotyczą tylko wbudowanych w język C# metod, pól, enumów itd. Nie udało mi się uzyskać żadnej podpowiedzi dotyczących klas, metod które sam napisałem. Być może zostanie to dodane w przyszłości. W końcu to tylko wersja preview 🙂

Code review

Podczas rewizji pull requestów, Intellicode zaznacza kolorem pliki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W moim przypadku sprawdziło się w połowie, ponieważ niektóre z nieoznaczonych plików również były ważne.

Jeśli chodzi o znajdowanie trudnych do wychwycenia bugów – nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Być może mój zespół jest na tyle dobry, że takich bugów po prostu nie ma 😀

Podsumowanie

Intellicode w aktualnej fazie nie jest czymś, co miałoby znacznie ułatwić czy przyśpieszyć pracę programistom. Jednak zapowiada się dobrze i mam nadzieję, że kolejne wersje będą poprawiały i rozszerzały funkcjonalności tego rozszerzenia.

About the author

Senior specialist, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *