Blog posts

Wrażenia z konferencji DevConf 2017

Wrażenia z konferencji DevConf 2017

community, conference, dotnetcore, ProgrmaistaPoleca

tl;dr

14-15 września byłem na konferencji DevConf w Krakowie. Było zajebiście, wiele ciekawych ludzi, dużo wartościowych prelekcji. Wideo z konf dostępne na YT.

Wrażenia

W dniach 14-15 września uczestniczyłem w konferencji DevConf w Krakowie. Zostawiła na mnie na tyle pozytywne wrażenie, że postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami.

Podróż

Na co dzień mieszkam w Warszawie, więc do Krakowa zdecydowałem wybrać się chyba w najszybszy możliwy sposób – pociągiem. Wyjechałem już dzień wcześniej, w środę. Dosyć dawno nie byłem już w Krakowie, więc postanowiłem, że to będzie dobry sposób na jego zwiedzanie.

Niestety pociąg był opóźniony o około 45 min.. Była to na szczęście jedyna niemiła niespodzianka podczas całego wyjazdu.

Po dojechaniu do Krakowa, udałem się na obiad, a następnie do hotelu, w którym nocowałem – ApartHotel Lwowska 1. Mogę go serdecznie polecić – dużo miejsca w pokoju, a w zasadzie w dwóch, elegancja oraz obsługa na wysokim poziomie, a do tego pyszne śniadania 🙂

Tego samego dnia, wieczorem, udałem się na rozgrzewkę przed konferencją – spotkanie krakowskiej grupy developerów .NET,  KGD.NET (link do spotkania). Specjalnymi gośćmi byli prelegencji DevConf, którzy przy okazji odwiedzili lokalną społeczność programistów:

  • Todd Gardner – „The Developers Guide to Promoting Their Work”

Wideo to prawdopodobnie starsza wersja prezentacji, ale spora część się pokrywa więc zachęcam do obejrzenia!

Przyznam, że obie prelekcje stały na wysokim poziomie. Prezentacja Todd’a była mniej techniczna, ale za to udzielała wielu wskazówek jak się promować i sprzedawać w branży IT. Spancer natomiast opowiadał o expression trees w C#.

Konferencja

Wydarzenie odbywało się w multikinie, a prelekcje zostały podzielone na trzy sale. Dzięki temu praktycznie o każdej godzinie były do wyboru 3 różne prezentacje. Myślę, że najlepszym sposobem na zaprezentowanie moich wrażeń będzie wylistowanie tych prelekcji, które polecam.

I dzień

  • Keynote – Venkat Subramaniam – The Art of Simplicity

Venkat opowiedział o tym, jak ważne jest aby problemy, które napotkamy w pracy rozwiązywać w prosty sposób. Często spędzamy dużo czasu nad rozwiązaniem, które będzie generyczne, ale z powodu przeznaczenia systemu nigdy nie zostanie ponownie wykorzystane. Polecam! 🙂

  • Marcin Hoppe – One Attack and Three Defenses: How to Mitigate CSRF

Marcin w swojej prelekcji skupił się na ataku CSRF na aplikacje webowe. Jest to temat, którym się interesuję, więc obawiałem się że niczego nowego się nie dowiem. Zostałem jednak mile zaskoczony, bo pierwszy raz usłyszałem o „SameSite Cookies”.

  • Spencer Schneidenbach – Your JavaScript Needs Types

Kolejna w ciągu dwóch dni prelekcja Spancera. Tym razem opowiadał o TypeScript, czyli typizowanym języku, który kompiluje się do JavaScriptu. Okazuje się, że wprowadzenie TS do nawet starego i dużego projektu nie musi być kłopotliwe.

  • Nick Heiner – How to Run a High Functioning Team

Bardzo dobra prelekcja na temat budowania dobrze funkcjonujących zespół developerskich. Nick Heiner na podstawie swojego doświadczenia przedstawił gotowe wskazówki, które mogą poprawić relacje w zespole oraz jego efektywność.

II dzień

  • Mark Wyner – A New Dawn of the Human Experience

Czy sztuczna inteligencja grozi ludzkości? Bardzo dobra prelekcja o tworzeniu empatii pomiędzy ludźmi a maszynami.

  • Jimmy Bogard – Domain Driven Design: The Good Parts

Bardzo dobra prelekcja na temat DDD. Jimmy Bogard na podstawie dużego projektu, nad którym pracował opowiada o tym jak „good parts” z DDD pomogły rozwiązać problem skomplikowanego systemu.

  • Marcin Hoppe – Connecting Frontend and Backend Using SignalR and Messaging

Drugiego dnia Marcin Hoppe opowiadał o SignalR, czyli bibliotece ASP.NET pozwalającej na dwustronną komunikację klient-serwer. Dzięki niej serwer może wysyłać zawartość do podłączonych klientów (przeglądarek). Dobrze wyjaśnione działanie biblioteki na podstawie przykładów.

Podsumowanie

Wymienione wyżej prelekcje, to te które najbardziej mi się spodobały i które mogę polecić. Wszystkie wideo z konferencji dostępne są już na YT. Serdecznie polecam obejrzeć te, które was najbardziej interesują bo na prawdę warto 🙂

Weekend

Korzystając z okazji, zostałem w Krakowie do końca tygodnia. Pogoda nie rozpieszczała, ale udało mi się zwiedzić kilka ciekawych miejsc i poimprezować na rynku. Skosztowałem słynnych zapiekanek na „Okrąglaku” oraz odwiedziłem smoka 😀 Podczas spaceru na Kazimierzu odwiedziłem kilka z wielu knajpek żydowskich. Tak więc wyjazd do Krakowa na DUŻY PLUS 🙂

About the author

Senior specialist, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *