Blog posts

StegoCore – podsumowanie po 2 tygodniach

StegoCore – podsumowanie po 2 tygodniach

Daj Się Poznać 2017, dotnetcore, security

W ostatnich dwóch postach opisałem konfigurację środowiska pracy oraz generowanie projektu przy pomocy Yeomana. Po tym wszystkim nareszcie można usiąść do pisania kodu. W związku z tym, że nie czuje się mocny we frontendzie, a i mój projekt będzie się bardziej opierał na operacjach na plikach, postanowiłem zacząć właśnie od frontendu 🙂 żeby mieć to już z głowy i zdecydować się na jakiś układ, kolorystykę itp.

Zanim zacznę od opisania tego, co udało się zrobić, wyjaśnię na początku jaki mam pomysł na aplikację i co dokładnie ma ona robić:

 • użytkownik będzie mógł przesłać plik graficzny na serwer, a następnie przeprowadzić na nim operacje steganograficzne
 • będzie możliwość ukrycie dowolnego pliku binarnego (o ile zmieści się w pliku graficznym)
 • do dyspozycji będą algorytmy
  • LSB – ukrywanie danych w najmniej znaczących bitach pliku graficznego
  • DCT – ukrywanie danych w blokach danych 8×8 z użyciem dyskretnej transformaty kosinusowej, która jest częścią algorytmu kompresji JPEG (czyli przesłany plik musi być w tym formacie)
  • Wet Paper Codes Algorithm – połączenie DCT z Wet Paper Codes właśnie (więcej o tym algorytmie w kolejnych postach)
 • plik z ukrytą informacją będzie można pobrać lub przekazać linkiem znajomemu

Dropzone.js

Za obsługę przesyłania pliku graficznego na serwer po stronie przeglądarki będzie odpowiadać dropzone.js. Jest to prosta w obsłudze biblioteka umożliwiająca opuszczanie pliku w wyznaczonym miejscu strony, a następnie wykonanie uploadu na serwer. Biblioteka została dodana do projektu jako kolejna zależność w pliku bower.json. Poniżej umieszczam moją konfigurację dropzone wraz z wyjaśnieniem. Być może komuś się przyda.

Powyższa konfiguracja podpinana jest pod formularz z odpowiadającym atrybutem id (w moim przypadku uploaddropzone).

Dropzone podczas uploadu pliku zmienia szerokość (w zakresie 0-100%) elementu z atrybutem data-dz-uploadprogress. Dzięki temu możemy wykorzystać w tym miejscu zwykły bootsrapowy progressbar.

Upload pliku w ASP.NET Core

Dropzone po wyborze lub opuszczeniu pliku wykonuje upload pod wskazany adres. Za sam odbiór i to co zrobimy z plikiem musimy zadbać sami. Do plików wysyłanych na serwer mamy dostęp poprzez Model Binding używając interfejsu IFormFile.

W powyższym przykładzie plik zapisywany do folderu uploads.

Na uwagę zasługuje, znany już programistom .NET z wcześniejszych wersji frameworka, atrybut [ValidateAntiForgeryToken]. Zapewnia on ochronę przez atakami typu CSRF. Działanie tego mechanizmu ochrony można opisać w trzech krokach:

 1. W formularzu, poprzez atrybut asp-antiforgery-„true”, umieszczany jest ukryty element __RequestVerificationToken, wraz z losowo wygenerowanym tokenem

  Request Verification Token
 2. Token ten zapisywany jest również w ciasteczkach
 3. Podczas requestu do akcji w kontrolerze, o ile umieścimy atrybut [ValidateAntiForgeryToken], porównywana jest wartość z formularza i ciasteczka. Jeśli są równe to request zostaje przepuszczony

 

Udało się więc zrealizować pierwszy podpunkt z planu na projekt. Hura! 😀

Co dalej?

Na razie plik graficzny zapisywany jest w folderze uploads, być może to zmienię, gdy znajdę jakiś bezpieczniejszy sposób na ich przetrzymywanie. Może ktoś z Was ma jakiś lepszy pomysł? Nie widzę jednak w aktualnym rozwiązaniu sposobu na dostanie się do plików innego użytkownika. Muszę jedynie pomyśleć o usuwaniu pliku np. po dobie od jego utworzenia.  W każdym razie, nie jest to teraz priorytetem, gdyż w końcu będę mógł zająć się biblioteką StegoCoreLib, czyli samą esencją projektu 🙂 Następy post z podsumowaniem prac nad projektem, będzie zawierał opis implementacji pierwszego algorytmu. Mam przynajmniej taką nadzieję 🙂

Wszystko co do  tej pory zrobiłem, znajduje się oczywiście na githubie. A sama strona prezentuje się tak:

StegoCoreWeb

Tak wiem, dupy nie urywa, mocne 2/10 😀  ale działa i spełnia swoje wymagania.

About the author

Consultant, developer. Pasjonat programowania rozwijający się przy projektach komercyjnych oraz jako kontrybutor open source. W wolnym czasie lubi pobiegać za piłką, a także obejrzeć dobry film lub serial.

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *